Wczytuję dane...

Czynniki wpływające na uszkodzenia łożysk.

Czynniki wpływające na uszkodzenia łożysk.

Czynniki wpływające na uszkodzenia łożysk.

Cząstki ścierne

Gdy łożyska toczne pracują w czystym środowisku, główną przyczyną uszkodzeń jest zmęczenie powierzchni tocznych . Jednak w przypadku, gdy do łożyska dostaną się cząsteczki zanieczyszczeń, mogą powodować wgniecenia, które skracają trwałość łożysk .

Gdy dojdzie do zanieczyszczenia środka smarnego np . pyłem z otoczenia lub metalowymi cząstkami, dominującą przyczyną uszkodzenia łożyska może stać się zużycie ścierne . Gdy zużycie łożysk jest znaczne, może to wpłynąć na zmiany wymiarów krytycznych łożyska, a w konsekwencji niekorzystnie wpłynąć na pracę urządzenia .

Łożyska pracujące z zanieczyszczonym środkiem smarnym wykazują wyższą początkową szybkość zużycia niż pracujące z czystym środkiem . Po zatrzymaniu wnikania zanieczyszczeń łożyska szybkość zużycia szybko maleje . Wymiary cząsteczek zanieczyszczeń, które przechodzą przez powierzchnię styku bieżnia-elementy toczne łożyska podczas normalnej pracy, zmniejszają się .

Woda

Woda i wilgoć mogą szczególnie przyczyniać się do uszkodzeń łożysk . Smary pełnią funkcję ochronną . Niektóre smary, np . ze związkami wapnia lub kompleksowe glinowe, są wysoce wodoodporne .

Smary zawierające mydło sodowe są rozpuszczalne w wodzie i nie powinny być stosowane w urządzeniach mających kontakt z wodą .

Woda rozpuszczona lub zawieszona w olejach może wywierać niekorzystny wpływ na trwałość zmęczeniową łożysk . Woda może powodować korodowanie łożysk, co również może zmniejszyć trwałość łożyska . Dokładny mechanizm zmniejszania trwałości zmęczeniowej przez wodę nie jest w pełni zrozumiały . Przypuszcza się, że woda dostaje się do mikropęknięć w bieżni pierścieni łożysk spowodowanych przez powtarzalne cykle naprężeń . Prowadzi to do korozji i kruchości wodorowej w mikropęknięciach, a w rezultacie do powstania wyrw w materiale .

Płyny na bazie wody, takie jak mieszaniny glikolu z wodą i emulsje inwertowane, również powodują zmniejszenie trwałości zmęczeniowej łożysk . Chociaż woda z tych źródeł nie jest tym samym, co zanieczyszczenia, wyniki potwierdzają wcześniejszy opis dotyczący środków smarnych zanieczyszczonych wodą .

Prawidłowy dobór smaru.

Skuteczność użycia smaru łożyskowego zależy od fizycznych i chemicznych własności środka smarnego oraz warunków pracy urządzenia i czynników otoczenia . Ponieważ dobór smaru dla konkretnego łożyska w określonych warunkach eksploatacyjnych jest często trudny do wykonania, należy skonsultować się z dostawcą smaru lub producentem urządzenia w celu uzyskania odpowiedzi na konkretne pytania na temat wymogów smarowania danego urządzenia . 

Smar musi być starannie dobrany pod kątem jego konsystencji w temperaturze pracy . Nie powinien mieć nadmiernych tendencji do zagęszczania się, separacji oleju, wytwarzania kwasów ani utwardzania . Powinien być płynny, niewłóknisty i całkowicie pozbawiony składników aktywnych chemicznie . Jego temperatura kroplenia powinna być znacznie wyższa niż temperatura pracy .